21 czerwca 2018 r. grupa uczniów klas 2 a i 2c miała okazję zwiedzić Mazurską Izbę Regionalną w Marcinkowie, prowadzoną we własnym gospodarstwie przez panią Jolantę Nasiłowską – Hellis. Izba ta znalazła się w Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Celem jej działalności jest propagowanie historii, tradycji i kultury dawnych mieszkańców Mazur. Pani Jolanta interesująco opowiedziała o dawnych zwyczajach i życiu Mazurów. Zaciekawiła uczniów prezentując autentyczne przedmioty codziennego użytku oraz bieliznę i stroje ( wśród nich drewniani pralkę, magiel, różnego rodzaju żelazka, narzędzia gospodarskie, meble, regionalny mazurski strój ludowy ). Na zakończenie młodzież miała okazję pierwszy raz samodzielnie zrobić masło dawnym sposobem. Po założeniu fartuszków uczniowie podzieleni na pary przystąpili do ubijania śmietany w słoiku ze specjalną drewnianą nakładką, z drewnianym ubijakiem w środku. Po wypłukaniu masła w misce i odcedzeniu na sitku można było degustować chleb posmarowany własnoręcznie zrobionym masłem. Każdy z uczestników wycieczki dostał do domu mały pojemniczek z odrobiną tego masła. Dzięki zaangażowaniu takich osób, jak pani Jolanta Nasiłowska – Hellis, nie zostaną zapomniane dawne tradycje i zwyczaje mieszkańców Mazur.

Jolanta Gudaniec

 

Liceum Ogólnokształcące

Liceum Mundurowe

Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa

wsb logo

Technikum

Branżowa Szkoła I-go Stopnia

Liceum dla Dorosłych