Grupa ślusarzy Szkoły Branżowej Pierwszego Stopnia na dydaktycznej wycieczce śladami rozwoju przemysłu w Biskupcu. Kompetencje absolwentów o kwalifikacji M20.

Uczniowie przed nowoczesnym zakładem TRAKMET , producentem maszyn do tartaków , który działa od 1997 roku.

Drugi nowoczesny zakład KONMET rozpoczął produkcję w 2000 roku i specjalizuje się w wysokiej jakości konstrukcjach stalowych: hale, wiaty, świetliki z poliwęglanu.

Nowością w Biskupcu są instalowane na dachach panele słoneczne oraz pompy ciepła, wykorzystujące naturalną energię gruntu. Z każdego jednego kilowata energii elektrycznej, który zużyje pompa, można uzyskać nawet pięć kilowatów energii na potrzeby ogrzewania budynku. Zdążyliśmy obejrzeć instalację podłogową w kościele Bł. Karoliny tuż przed zalaniem betonem.

Rozwój przemysłu zawsze był związany z zasobami naturalnymi oraz zasobami ludzkimi. Dopływ wykwalifikowanych pracowników zapewniała szkoła zawodowa. W 1918 roku w Biskupcu istniały: stacja kolejowa, stacja telegraficzna, browar ,elektrownia, kaflarnia, wodociągi i kanalizacja, zakłady rzemieślnicze.

Przed wojną w biskupieckim powiecie było szesnaście cegielni. Stąd obecność w okolicy zabytkowych okrągłych kominów oraz budownictwo z czerwonej cegły. W czasie drugiej wojny wiele obiektów przemysłowych uległo kompletnemu zniszczeniu a maszyny i urządzenia zostały wywiezione lub zdewastowane.

Mimo trudności już we wrześniu 1945 roku uruchomiono tartak i młyn a także zakłady ceramiki budowlanej. Stopniowo uruchamiano inne zakłady, w 1957 roku browar, Państwowe Przedsiębiorstwo Traktorów i Maszyn Rolniczych, przemianowane później na Państwowy Ośrodek Maszyn. Na bazie stolarni w 1951 roku powstały zakłady meblarskie. Uruchomiono również nowe, nie istniejące przed wojną branże: odzieżowa, poligraficzna, introligatorska.

Zakład Doświadczalny BUMAR istnieje od 1974 roku. Możliwości produkcyjne są duże: obróbka skrawaniem, spawanie, montaż elektryczny i elektroniczny, przetwórstwo tworzyw sztucznych i gumy, pomiary i badania, projektowanie. W biskupieckich przedsiębiorstwach absolwenci Szkoły Branżowej zapewne znajdą zatrudnienie.

Absolwenci w zawodzie ślusarz po potwierdzeniu kwalifikacji M20: Wykonywanie i naprawa elementów maszyn, urządzeń i narzędzi są przygotowani do pracy w branży mechanicznej. W czasie trzyletniej nauki poznają podstawy konstrukcji maszyn /przekładnie, sprzęgła, hamulce, łożyska/, właściwości materiałów, obróbkę skrawaniem, plastyczną, cieplną, zasady rysunku technicznego, narzędzia pomiarowe, połączenia.  

Jadwiga Klepczyńska

Liceum Ogólnokształcące

Liceum Mundurowe

Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa

wsb logo

Technikum

Branżowa Szkoła I-go Stopnia

Liceum dla Dorosłych