Co zrobić w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia, jak się zachować, jak postępować ? Te i inne zagadnienia były przedmiotem warsztatów udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, które grupa nauczycieli i pracownków Zespołu Szkół odbyła 2 maja. Szkolenie teoretyczne i praktyczne przeprowadziła firma p. Jacka Smolisa "Life Support".
Zadaniem osoby udzielającej pierwszej pomocy jest utrzymanie przy życiu poszkodowanego i nie dopuszczenie do powstania dalszych powikłań do chwili przybycia karetki pogotowia ratunkowego. Reanimację warto przećwiczyć na fantomie. Czynności, które były wykonywane, ćwiczone łatwiej wykonać w sytuacjach stresowych.
Oprócz podstawowych zabiegów resuscytacyjnych u dorosłych i dzieci, poznaliśmy także zasady postępowania przy utracie przytomności, zadławieniach , zatruciach, krwotokach, urazach, hipotermii i udarze cieplnym. Znamy zasady użycia AED , czyli automatycznego defibrylatora zewnętrznego, stosowanego w przypadku zatrzymania krążenia (jest to urządzenie, które wyzwala impuls elektryczny w celu zatrzymania migotania komór i przywrócenia prawidłowej akcji serca).
Należy wiedzieć, że polskie prawo nakłada na świadka zdarzenia obowiązek powiadomienia o nagłym zagrożeniu zdrowotnym pogotowia ratunkowego lub innych służb ratowniczych, a także udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanemu.
Warto zapamiętać :
112 - europejski numer alarmowy (obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej), służy do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia.
997- Policja
998- Straż Pożarna
999- Pogotowie Ratunkowe
Anna Raczyńska
https://zslo.net.pl/index.php/szkolne-archiwum/19-imprezy-szkolne-w-roku-szkolnym-2015-2016/96-pierwsza-pomoc-wiem-umiem-stosuje?print=1&tmpl=component#sigFreeId50f62ccba0