11 listopada 2023 roku przypada 105 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Począwszy od 1772 roku – roku pierwszego rozbioru Polski traciliśmy ziemię na skutek roszczeń i interesów innych państw. Jako państwo nie byliśmy w stanie się bronić i chronić swoich interesów - byliśmy słabym państwem. W 1773 roku – a więc w niespełna rok po pierwszym zagrabieniu ziem utraciliśmy kolejne ziemie, by jako państwo zniknąć ostatecznie w 1795 roku aż na 123 lata…. Pomimo braku państwa przetrwaliśmy jako naród, przetrwał język polski. Wielu Polaków udało się w tym czasie na emigrację.
"Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba Podnoszą z ziemi przez uszanowanie Dla darów nieba, Tęskno mi, Panie….." pisał Cyprian Kamil Norwid…. Zaś Adam Mickiewicz w Inwokacji do Pana Tadeusza swoją tęsknotę za ojczyzną wyraził słowami: "Litwo! Ojczyzno moja! ty jesteś jak zdrowie. Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, Kto cię stracił. Dziś piękność twą w całej ozdobie Widzę i opisuję, bo tęsknię po tobie."
Dziś nie tęsknimy – bo Polska istnieje na mapie świata. Jesteśmy państwem suwerennym, niepodległym. Dziś cieszymy się, że możemy mówić w ojczystym języku i uczyć się po polsku. Wydaje się to takie oczywiste. Jednak historia, przeszłość i wydarzenia , które mają miejsce obecnie każą pamiętać, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze. Dziś aktualne są nadał słowa Johna Fitzgeralda Kennedy- 35 tego prezydenta Stanów Zjednoczonych: " Nie pytaj, co twój kraj może zrobić dla ciebie, zapytaj, co ty możesz zrobić dla swojego kraju”
By uczcić tak ważną rocznicę dla naszego państwa odbył się w auli Zespołu Szkół uroczysty apel, podczas którego nasza szkoła wzięła udział w akcji "Szkoła do hymnu". O 11:11 odśpiewaliśmy wspólnie Mazurka Dąbrowskiego. Montaż słowno - muzyczny, oprawę artystyczną przygotowała klasa 1a LO wraz z wychowawcą - p. Anetą Zielińską.
Anna Raczyńska
{gallery}2023_2024/11_List_2023{/gallery}