Liceum Ogólnokształcące

Zapraszamy!

Dalej

Technikum

Zapraszamy!

Dalej

Egger Biskupiec

Zaprasza!

Dalej

Branżowa Szkoła I- go Stopnia

Zapraszamy!

Dalej
Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /var/www/vhosts/zslo.net.pl/httpdocs/images/2023_2024/11_List_2023
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/2023_2024/11_List_2023

11 listopada 2023 roku przypada 105 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Począwszy od 1772 roku – roku pierwszego rozbioru Polski traciliśmy ziemię na skutek roszczeń i interesów innych państw. Jako państwo nie byliśmy w stanie się bronić i chronić swoich interesów - byliśmy słabym państwem. W 1773 roku – a więc w niespełna rok po pierwszym zagrabieniu ziem utraciliśmy kolejne ziemie, by jako państwo zniknąć ostatecznie w 1795 roku aż na 123 lata…. Pomimo braku państwa przetrwaliśmy jako naród, przetrwał język polski. Wielu Polaków udało się w tym czasie na emigrację.

"Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba Podnoszą z ziemi przez uszanowanie Dla darów nieba, Tęskno mi, Panie….." pisał Cyprian Kamil Norwid…. Zaś Adam Mickiewicz w Inwokacji do Pana Tadeusza swoją tęsknotę za ojczyzną wyraził słowami:  "Litwo! Ojczyzno moja! ty jesteś jak zdrowie. Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, Kto cię stracił. Dziś piękność twą w całej ozdobie Widzę i opisuję, bo tęsknię po tobie."

Dziś nie tęsknimy – bo Polska istnieje na mapie świata. Jesteśmy państwem suwerennym, niepodległym. Dziś cieszymy się, że możemy mówić w ojczystym języku i uczyć się po polsku. Wydaje się to takie oczywiste. Jednak historia, przeszłość i wydarzenia , które mają miejsce obecnie każą pamiętać, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze. Dziś aktualne są nadał słowa Johna Fitzgeralda Kennedy- 35 tego prezydenta Stanów Zjednoczonych: " Nie pytaj, co twój kraj może zrobić dla ciebie, zapytaj, co ty możesz zrobić dla swojego kraju”  

By uczcić tak ważną rocznicę dla naszego państwa odbył się w auli Zespołu Szkół uroczysty apel, podczas którego nasza szkoła wzięła udział w akcji "Szkoła do hymnu". O 11:11 odśpiewaliśmy wspólnie Mazurka Dąbrowskiego. Montaż słowno - muzyczny, oprawę artystyczną przygotowała klasa 1a LO wraz z wychowawcą - p. Anetą Zielińską.

Anna Raczyńska

{gallery}2023_2024/11_List_2023{/gallery} 

Liceum Ogólnokształcące

Liceum Mundurowe

Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa

wsb logo

Technikum

Branżowa Szkoła I-go Stopnia

Liceum dla Dorosłych